[1997] Hellboy: A Christmas Underground


Co czytać w okresie wigilijnym? Dla osób, których nie zraża dziewiętnastowieczna literatura społeczno-obyczajowa polecam czwarty tom Opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa. Kilka tygodni temu zagościł na regałach dzięki wydawnictwu Zysk S-ka. Choć w jego opowiadaniach trudno o wątki typowo bożonarodzeniowe to styl wypowiedzi – spokojna, wyważona narracja – zachęca do zadumy i wprowadza w odpowiedni, świąteczny nastrój. To lektura dla osób lubiących Klub Pickwicka, Opowieść o dwóch miastach, Oliviera Twista. Jeżeli celujecie w bardziej nowoczesne historie to polecam komiks A Christmas Underground, w którym Mike Mignola przypomina, że nawet w Wigilię Bożego Narodzenia czerwonoskóry agent Biura Badań Paranormalnych i Obrony ma pełne ręce roboty. Lekka historyjka, idealna na przerwę między kolejnymi posiłkami.

Opowieść A Christmas Underground [pl Gwiazdka w zaświatach] po raz pierwszy została opublikowana w albumie Hellboy: Christmas Special w grudniu 1997 roku. Mike Mignola w jednej z wypowiedzi wspomina, że brakowało mu "misji" Hellboya rozgrywającej się właśnie w okresie świątecznym i pewnego dnia postanowił zwyczajnie to zmienić. Wykorzystując zasłyszane wcześniej historyjki – chociażby motyw wędrówki jednostki do świata podziemnego, świata umarłych – delikatnie zmodyfikował je i wyposażył w elementy własnego uniwersum. Dodatkowo, zapewnił historii odpowiednią lokację, zarówno w czasie i przestrzeni. Miejsca wydarzeń przypominają ponure, zapuszczone posiadłości rodem z dickensowskich noweli, a akcja rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Niestety, sama fabuła niewiele ma wspólnego ze świętami. Mignola oprócz zapożyczenia nazwy, porównania Hellboya do Mikołaja oraz wykorzystania szczególnej daty niczym specjalnym nas nie zaskakuje. Trochę szkoda, bo prawdopodobnie część czytelników oczekiwała bardziej dosadnego podkreślenia roli Bożego Narodzenia.


Pod koniec grudnia 1989 roku Hellboy przybywa do Anglii, do posiadłości zarządzanej przez wiekową panią Hatch. Wysłuchawszy historii o klątwie ciążącej nad tamtejszym angielskim rodem nasz bohater postanawia działać i spełnić prośbę umierającej właścicielki przeklętego dworu. Obiecuje odnaleźć jej córkę Annie, która zniknęła pięć lat temu w trakcie jednej z wędrówek po okolicznym cmentarzu. „…A są tam wszak kamienie starsze niż którykolwiek z chrześcijańskich grobków”. Brzmi znajomo? Fabuła niczym specjalnym nie zaskakuje. W scenariuszu można odnaleźć nawiązania do opowieści spod znaku ghost story, legend arturiańskich, jak również prozy Lewisa Carrolla czy Brama Stokera. Mi osobiście podziemna przygoda Hellboya przypomniała historię zaprezentowaną w Waiting for the Man, czwartym zeszycie serii Hellblazer [1998]. Po raz kolejny mamy młodą dziewczynę wabioną przez hipnotyzujące moce, szykowaną na spotkanie z tajemniczym księciem, kuszoną obietnicą spełniania wszystkich pragnień serca. Dziewczynę w opresji, której na ratunek rusza dzielny rycerz w lśniącej zbroi lub – jak w tym przypadku – brązowym płaszczu.

Jeżeli chodzi o skład albumu Hellboy: Christmas Special to obok tekstów Mike’a Mignoli – A Christmas Underground oraz Further Reading – zawiera on również prace Gary’ego Gianniego [faceta współpracującego m.in. przy serii Batman: Black and White] oraz Stevena Purcella. „Świąteczna” przygoda Hellboya była kilka raz wznawiana i uzupełniała większość wydań zbiorczych [The Chained Coffin and Others, 1998; Hellboy: Hellboy Library Editions vol 2 2008; The Complete Short Stories vol 2 2018]. Jeżeli chodzi o przekład polski to A Christmas Underground możemy znaleźć w pierwszym tomie Spętanej trumny [2002] oraz drugim albumie edycji bibliotecznej [2018].

I wydanie polskie
Egmont, 01/2002
II wydanie polskie,
Egmont, 02/2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz