[1990] Krisis of the Crimson Kryptonite


„Teraz jestem taki jak inni... Stąpam po Ziemi, zależę od pociągów, samolotów i samochodów.
Przemieszczanie się z miejsca na miejsce zajmuje tyle czasu… Tyle życia marnuje się na to...”

[Clark Kent]

Na przełomie 1992 i 1993 roku polscy czytelnicy mieli okazję poznać mini serię Krisis of the Crimson Kryptonite. Brawa za poświęcenie należytej uwagi wspomnianej historii należą się oczywiście ekipie wydawnictwa TM-Semic; choć niestety nie otrzymaliśmy wówczas całej opowieści. Oryginalna pięcioczęściowa „szkarłatna” przygoda została skrócona do czterech zeszytów, co u części czytelników mogło powodować lekki dyskomfort w odbiorze poszczególnych wątków. Szkoda, że na stronach klubowych zabrakło informacji o pominięciu epizodu z dwudziestego ósmego zeszytu Starmana, ale jak powiedziałem: jego brak nie wprowadzał większego zamieszania. Po dwudziestu sześciu latach otrzymaliśmy wznowienie wspomnianej mini serii. Tym razem Kryzys Szkarłatnego Kryptonitu został zaprezentowany w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC.


Nie pamiętam pierwszego spotkania z niniejszym komiksem. Prawdopodobnie zakończyło się bez większych fajerwerków, gdyż w połowie lat dziewięćdziesiątych zdecydowanie więcej uwagi poświęcałem bohaterom z fabryki Stana Lee. Kilka dni temu postanowiłem jednak wrócić do mini serii Krisis of the Crimson Kryptonite i była to dobra decyzja. Historia – mimo iż ma blisko trzydzieści lat – okazała się nad wyraz zajmująca. Momentami nawet zabawna, co trochę mnie zaskoczyło, ponieważ temat wydawał się – biorąc pod uwagę rzeczywistość stricte komiksową – całkiem poważny. W końcu mieszkańcy Metropolis zostają pozbawieni głównego obrońcy.


Siłą rzeczy, pierwsze zeszyty serii [#049 Superman vol.2. oraz #472 Adventures of Superman vol.1.] stanowią wprowadzenie do właściwej historii. Za sprawą wyczynów Mister Mxyzptlka, który przekazuje Luthorowi tajemniczy kryptonit, Człowiek ze Stali zostaje sprowadzony do poziomu przeciętnego człowieka. Dość szybko ów „magiczny psikus” doprowadza nie tylko do szeregu niebezpiecznych, ale i frustrujących dla głównego bohatera sytuacji. Zdezorientowany i poturbowany Superman zwraca się z prośbą o wsparcie do oddanych przyjaciół. Na scenie pojawia się profesor Emil Hamilton ze S.T.A.R. Labs, William Payton alias Starman oraz Guardian i Gangbuster. Wspólnymi siłami dążą do utrzymania informacji o „chorobie” Supermana w tajemnicy [#028 Starman vol.1.], co ma zapobiec ewentualnemu wzrostowi przestępczości. Stają także do konfrontacji m.in. z Thaddeusem Killgravem, który doprowadza do buntu więźniów w ośrodku na Wyspie Strykera [#659 Action Comics vol.1.]. Serię zamyka pojedynek Mxyzptlka z Supermanem, który – prowadząc wcześniej śledztwo jako Clark Kent – poznaje źródło swoich kłopotów [#050 Superman vol.2.].


Krisis of the Crimson Kryptonite oceniam bardzo pozytywnie. Główna fabuła została wzbogacona o ciekawe wątki uzupełniające – wiążące się z problemami zwykłych ludzi np. choroba matki Lois Lane, wewnętrzne rozterki Perry’ego White’a – co nadało całej historii swoistego realizmu. To właśnie takie drobnostki, jak również nawiązania do popkultury – do książek Stephena Kinga, do piankowego marynarzyka z Pogromców Duchów – sprawiają, że opowieść nie stanowi jedynie kolejnej papki superbohaterskich zmagań. Dodatkowo, patrząc na „chorego” Clarka Kenta uświadamiamy sobie, jak wielkie problemy rodzi opuszczenie przez jednostkę – zarówno człowieka, jak i wielkiego obrońcę Metropolis  – bezpiecznej, ustabilizowanej strefy komfortu. Nasz bohater bardzo szybko musi nie tylko zrozumieć na czym polega prawdziwe życie, ale również nauczyć się w nim funkcjonować bez właśnych mocy.


====================================================================================
Twórcy:
executive editor: Dick Giordano; cover artists: Jerry Ordway, Dan Jurgens, Dave Hoover, Kerry Gammill; writers: Jerry Ordway, Dan Jurgens, Roger Stern; pencilers: Jerry Ordway, Curt Swan, John Byrne, Kerry Gammill, Dan Jurgens, Bob McLeod, Dave Hoover; inkers: Dennis Janke, Art Thibert, Scott Hanna, Brett Breeding, John Byrne, Jerry Ordway; colourists: Glenn Whitmore, Tom McCraw; letterers: John Costanza, Albert DeGuzman, Bob Pinaha, Bill Oakley; editors: Mike Carlin, Jonathan Peterson, Katie Main

Oryginalna historia:
#049 Superman vol.2. - Krisis of the Krimson Kryptonite, Part One [11/1990]
#472 Adventures of Superman vol.1. - Clark Kent -- Man of Steel! [11/1990]
#028 Starman vol.1. - Krisis of the Krimson Kryptonite Part Two/A: The End of a Legend? [11/1990]
#659 Action Comics vol.1. - Breakout! [11/1990]
#050 Superman vol.2. - The Human Factor [12/1990]

Polskie wydania:
#024 Superman - Daleko, daleko stąd leży szczęśliwa kraina; Crisis of the Crimson Kryptonite cz.1 [11/1992]
#025 Superman - Crisis of the Crimson Kryptonite cz.2: Clark Kent człowiek ze stali; Crisis of the Crimson Kryptonite cz.3: Ucieczka [12/1992]
#026 Superman [01/1993]
#079 WKKDC Superman - Kryzys Szkarłatnego Kryptonitu [09/2019]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz